פתחו את תוכנת האביד תוך כדי קריאה והתנסו במה שאתם קוראים. אהבתם? רשמו לכם בצד, בפתקים בפלאפון, עשו צילום מסך או כל דבר אחר שעובד לכם. רק אל תגידו לעצמכם שבטוח תזכרו את זה, כי לפעמים לזיכרון שלנו יש רצונות משלו (כמה פעמים יצא לכם ללכת מחדר אחד לשני עם משימה בראש. להגיע ולא לזכור למה בכלל הגעתם לשם?).

התבלבלתם? גם אני, אבל זה למטרה טובה :)

פתחו את תוכנת האביד תוך כדי קריאה והתנסו במה שאתם קוראים. אהבתם? רשמו לכם בצד, בפתקים בפלאפון, עשו צילום מסך או כל דבר אחר שעובד לכם. רק אל תגידו לעצמכם שבטוח תזכרו את זה, כי לפעמים לזיכרון שלנו יש רצונות משלו (כמה פעמים יצא לכם ללכת מחדר אחד לשני עם משימה בראש. להגיע ולא לזכור למה בכלל הגעתם לשם?).

התבלבלתם?
גם אני, אבל זה למטרה טובה :)

החטיפ החודשי - הכנסת עורכים

רוצים לקבל טיפים לפני כולם? הירשמו לניוזלטר החודשי

עקבו אחרי עמוד הפייסבוק
כדי להתעדכן כשעולה תוכן חדש

פוסטים אחרונים

טיפים אחרונים

מאחורי המקלדת עם בועז מן

בועז מן הוא עורך ותיק בתעשייה כבר מעל 20 שנה, שעשה מעבר מעריכת פרסומות לעריכת דרמה אי שם באמצע הדרך. כיום הוא עורך גם וגם.

בשנת 2017 זכה ביחד עם עומרי צלמונה וסרחיו ליברמן בפרס עריכת התמונה הטובה ביותר בטקס פרסי הטלוויזיה, על עבודת העריכה שלו בעונה ה-2 של הסדרה "פאודה".

בין הפרויקטים שהיה שותף לעריכתם, תוכלו למצוא פרסומות רבות וסדרות כמו "השוטרים", "כפולים", תאג"ד, "No Man's Land", "אבסנטיה", "להיות איתה" ועוד פרויקטים נוספים ומגוונים.

בועז משתף אותנו איך התגלגל לעולם העריכה, על המעבר מעולם הפרסומות לעולם הדרמה וההתמודדות עם הפרויקט הראשון, למה עבודה עם סאונד חשובה כבר בשלב האופליין בעריכה של סדרות פעולה וגם טיפים משולחן העריכה – איך מתחיל לעבוד על פרויקט, אילו קיצורי מקלדת הכי שימושיים אצלו ועוד.

 

בועז, ספר לנו קצת עלייך

אבא לניקה ועמית האהובים, נשוי לסיון.

עורך וידאו של פרסומות וסדרות טלוויזיה.

עובד בימים אלו על הסדרה "ירושלים" שמביים אילן עבודי.

 

איך הגעת לתחום העריכה?

החלום שלי היה להיות שדרן רדיו. למדתי תקשורת וניהול במכללה למנהל. בנוסף לענייני הרדיו לקחתי קורס של כתבות טלוויזיה. ברגע שנכנסתי לחדר עריכה בפעם הראשונה וראיתי את הקסם הזה, היה לי ברור שזה מה שאני רוצה לעשות. במסגרת הקורס הזה, הכרתי את האביד והתחלתי לערוך כל מה שנתנו לי.

במקביל התחלתי לחפש עבודה באתרי אינטרנט שעשו כתבות וידאו (היה מאוד לא שכיח באותה תקופה). יום אחד התקשר אלי רון עומר שהוא חבר ילדות ועורך מוכשר ואמר לי שהוא שמע שאני מחפש עבודה והוא בדיוק מסיים לעבוד אצל המאסטר של הפרסומות, ישראל אוחיון והציע לי להגיע לראיון.

עבדתי אצל ישראל 4 שנים שבמהלכן למדתי הכל מאפס. באותה תקופה ישראל ערך רק פרסומות ולכן אחרי ארבע שנים כשהחלטתי לצאת לעצמאות, באופן טבעי הגעתי לפרסומות ונשארתי שם 15 שנים שבהן נהניתי מאד.

 

לפני כארבע שנים עשית מעבר מעריכת פרסומות לעריכת דרמה, שתף אותנו בתהליך 

אחרי כ-15 שנים של עריכת פרסומות באופן כמעט בלעדי, הרגשתי קצת עייף אבל ידעתי שאני רוצה להמשיך לערוך. במהלך השנים הגיעו כל מיני הצעות לערוך דברים אחרים אבל תמיד פסלתי על הסף, בגלל הפחד מכך שלא אצליח ובמקביל אאבד את מקומי בפרסומות. לא עשיתי שום דבר אקטיבי בעניין אבל הרגשתי שאני מוכן למשהו אחר.

ערב אחד בדרך הביתה מעוד משמרת של פרסומת התקשר אלי הבמאי עודד רסקין שאיתו עבדתי על כמה פרסומות והציע לי לערוך סדרה אמריקאית לסוני בשם "אבסנטיה". לפני שהוא סיים את המשפט אמרתי לו שאני שם. רסקין ידע שלא ערכתי שום דבר דומה לזה ובכל  זאת רצה שאני אצטרף.

כעבור כמה חודשים הגעתי לחדר העריכה ולראשונה בחיי הייתי צריך להתמודד עם טיימליין של יותר מ-30 שניות, הרבה יותר. המעבר הזה חייב אותי לעבור שינוי תפיסתי. אני חושב שאפשר להקביל את זה לאצן ספרינטים שעובר לרוץ מרתון, הפעולות דומות ויחד עם זה שונות מאד. לשמחתי העורך הנוסף שהיה בפרויקט היה עומרי צלמונה, עורך מעולה ויותר מזה אדם מדהים. הוא היה שם כדי להרגיע, לתת טיפים ופידבקים על העבודה שלי. מאז עבדנו יחד בהרבה פרויקטים.

 

איך אתה ניגש לעבוד על פרויקט חדש? האם יש לך שיטת עבודה מסוימת?

לפני תחילת העריכה אני קורא את התסריט כדי להבין את הסיפור ואת כוונת היוצרים, אך כאשר אני מתחיל לצפות בחומרים אני מנסה לשים בצד את התסריט ולתת לחומרים לדבר.

בדרך כלל בשלב הזה אני כמעט ולא מדבר עם הבמאי, גם כי לרוב הוא עדיין בצילומים וגם כי אני רוצה לבוא כמה שיותר ניטרלי לצפייה הראשונה. יש חשיבות רבה בעיניי למפגש הראשון עם החומרים והרושם שזה משאיר.

אני מתחיל בכך שכל שוט בסצנה נצבע בצבע שונה ומסמן במרקרים רגעים טובים בתוך הטייקים ונותן דירוג לטייקים עצמם. בשלב הזה של צמצום החומרים אני לוקח את הזמן כי זה חוסך המון בהמשך הדרך.

אני מנסה לא להתעכב מדי על סצנות בקאט הראשון שלהן. גם אם אני יודע שהסצנה עדיין לא עובדת, אמשיך לסצנות הבאות ואחזור אליה כעבור יום או יומיים. בדרך כלל, כאשר אני מחבר רצף של סצנות, קל לי יותר לשפוט את הסצנות עצמן. דבר נוסף שאני משתדל לעשות זה להראות לאנשים ולקבל תגובות. עין חיצונית יכולה לקצר תהליכים ולהביא לתובנות חדשות.

בשנים האחרונות הבנתי שתהליך העריכה ושיטות העבודה שלי חייבים להיות דינמיים ולהתאים לפרויקט עליו אני עובד ולכן גם ה-User שלי  מתעדכן כל הזמן.

 

מהם הטיפים הכי חשובים לדעתך בעריכת סדרות פעולה?

תהליך העבודה על סדרת פעולה זהה מבחינתי לכל ז'אנר אחר. הדבר החשוב בעיניי זה הסיפור והרגש שיש לצופה כלפי הדמויות. אם לא הצלחתי ליצור אצל הצופה רגש כלשהו כלפי הדמויות, הסצנה לא תעבוד ולא חשוב כמה פיצוצים יהיו בה. במהלך הסצנה עצמה המעבר דרך מבטים או תגובות של הדמויות עוזרות לצופה להבין מה קורה בסצנה, את הגיאוגרפיה של הסצנה וההשפעה של הסצנה על הדמויות.

בסצנות פעולה חשובה מאוד העבודה עם סאונד מדויק כבר בשלב האופליין. הוספת סאונד נכון (נשימות, תזוזת ביגוד) עוזר להדגיש פעולות ואינטנסיביות לסצנה.

 

ספר לנו על קיצורים במקלדת שלך שאתה לא יכול להסתדר בלעדיהם

1. אין ספק שלא הייתי מסתדר בלי זה ולא מבין איך ערכו לפני זה – Undo (:

2. להחליש ולהגביר קליפ ישירות על הטיימליין על ידי Alt+Shift ולחיצה על חץ למעלה / למטה.

3. קיצור שאצלי נמצא במקש 5 הוא Toggle Source/Record, מאפשר לראות את הטיים ליין של הגלם.

4. מקש W מראה לי את ה-Waveform. דבר שעוזר לי מאד גם בעריכת סאונד וגם בהתמצאות לאורך הקליפ.

 

טיפ אחרון שהיית שמח לדעת כשרק נכנסת לעולם העריכה?

בניגוד למה שהיינו רוצים לחשוב, לא כל דבר ניתן לסדר בעריכה.

אין קיצורי דרך, לא בפרויקט ולא בקריירה.

 

 

* אם יש לכם שאלות נוספות לבועז, אתם מוזמנים לשאול אותו בתגובות למטה או בתגובות לפוסט בפייסבוק שבו הוא מתוייג – ממש כאן.

* לקריאת כתבות נוספות בפינה "מאחורי המקלדת" – כנסו לכאן.

* רוצים גם לקחת חלק או להמליץ על עורכות ועורכים שיכולים להתאים לפינה – דברו איתי

איך אתם יותר אוהבים להתעדכן? במייל או בפייסבוק?

רוצים להירשם לניוזלטר ולקבל מייל
כשיעלו טיפים ומאמרים חדשים?

חושבים שהמאמר יכול להועיל לעורכות ועורכים אחרים? שתפו אותם :)

עקבו אחרי עמוד הפייסבוק
כדי להתעדכן כשעולה תוכן חדש

כתיבת תגובה

רוצים לקבל טיפים לפני כולם?

מכירים את זה שעורך או עורכת מחדר העריכה ליד מגלים לכם טיפ שמייעל לכם את העבודה?
אז זאת בדיוק המטרה של האתר – הירשמו לניוזלטר וקבלו מייל חודשי עם טיפים ומאמרים חדשים

מכירים את זה שעורך או עורכת מחדר העריכה ליד מגלים לכם טיפ שמייעל לכם את העבודה?

אז זאת בדיוק המטרה של האתר – הירשמו לניוזלטר וקבלו מייל חודשי עם טיפים ומאמרים חדשים

סגירת תפריט